Opublikowany przez: Mela134
(Pokój dla dziecka@pixabay)
Gdy planujesz miejsce dla nowonarodzonego dziecka, wykonaj to mądrze i perspektywicznie. Musisz wziąć pod uwagę, że tylko przez krótki okres swojego życia maluch będzie tu tylko spał. Po jakimś czasie dziecko zacznie się tu bawić, a później pokój stanie się miejscem jego nauki. Urządź pokój tak, aby funkcjonalna i bezpieczna przestrzeń mogła być z czasem łatwo zmieniona.
W pierwszej kolejności pomaluj pokój. Musisz dobrać farby nadające się do dziecięcego pomieszczenia (nie powodujące alergii). Pokój powinien być pomalowany na kilka tygodni przed wprowadzeniem się dziecka, gdyż zapach farby ulatnia się dopiero po takim czasie. Musimy też dobrać odpowiednie kolory farby. W przypadku dziecka kilkuletniego, dajmy mu wybrać ulubiony kolor. Ściany w pokoju niemowlaka powinny mieć barwy zdecydowane i nasycone, gdyż do trzeciego roku życia nie widzi on kolorów pastelowych. Podstawowym meblem w pokoju maluszka jest łóżko.
Gdzie je ustawić?
Drugim ważnym elementem w pokoju noworodka jest z pewnością mebel do przewijania. W przypadku oddzielnego pokoju dla szkraba świetnie sprawdzi się komoda z dużym blatem, na którym znajdzie się miejsce do przewijania i ustawienia wszystkich niezbędnych akcesoriów. Głębokie szuflady komody pomieszczą pieluchy dziecka i ubranka oraz świetnie zastąpią dziecięcą szafę. Przy komodzie postaw pojemnik na brudne pieluchy. Pamiętaj, że miejsce do przewijania powinno znajdować się przy łóżeczku. Najlepiej, jak wszystko będziesz miała w zasięgu ręki. Obok łóżeczka powinnaś ustawić wygodny fotel do karmienia malucha. Unikaj w pokoju dziecka puszystych dywanów i grubych zasłon. Takie rzeczy zbierają kurz i mogą powodować u maluszka alergie. Rolety w oknach i łatwe do wytrzepania chodniczki na podłodze to chyba najlepszy pomysł na utrzymanie czystości. W dziecięcym pokoju przyda się też dodatkowe, lekko rozproszone oświetlenie w postaci małej lampki. Nocne karmienie nie powinno wybudzać malucha.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Z czasem stajemy przed nowym wyzwaniem – wydzieleniem strefy do zabawy dla dziecka. W pokoju pojawiają się półki na książki i pluszaki, pudła z zabawkami, klocki oraz mały stoliczek z krzesełkiem. Część pokoju przeznaczona do zabawy powinna być dobrze doświetlona. Kawałek wygospodarowanej podłogi powinien umożliwiać dziecku swobodną zabawę klockami, czy układanie kolejki. Ściany w tej części możemy pomalować farbami tablicowymi lub magnetycznymi. Możliwość malowania po ścianach i przyczepiania na nich rozmaitych gadżetów to dla dzieci wielka frajda.
Meble to pokoju dziecięcego przede wszystkim powinny zagwarantować maluchowi bezpieczeństwo. Dlatego należy zwrócić uwagę na to, z jakiego są materiału, czy są odporne na wszelkie uszkodzenia, czy do ich wykonania została użyta farba ekologiczna.
Jest to dla rodziców duże wydarzenie. W pokoju dziecka ulegają wymianie prawie wszystkie meble. Komodę zastępuje szafa. Pojawia się nowe łóżko, a strefa dziecięcych zabaw kurczy się na rzecz biurka i półek na podręczniki oraz szkolne akcesoria. Przestrzeń do nauki powinna być dobrze zaplanowana, aby pozytywnie wpływać na koncentrację dziecka. Dobrane do jego wzrostu biurko powinno stać bokiem do okna, lampka z ruchomym ramieniem powinna mieć dobrze dobrany klosz, żeby emitować światło jasne, ale nie jaskrawe, które może razić. Dzieci praworęczne powinny mieć źródło światła z lewej strony zaś leworęczne po przeciwnej stronie. Ważne jest krzesło od którego zależy prawidłowa postawa dziecka. Powinno ono zapewnić właściwe ułożenie kręgosłupa na odcinku lędźwiowym. Półki na książki szkolne i zeszyty niech znajdują się w zasięgu ręki dziecka. Na biurku mogą stać segregatory i tacki na podręczne zeszyty, długopisy i inne niezbędne drobiazgi. Pokój nie powinien być składowiskiem niepotrzebnych rzeczy. Regularnie usuwaj zniszczone zabawki. Te, którymi dziecko przestało się bawić, spakuj i za zgodą dziecka oddaj je innym. To samo zrób z ubrankami z których już dziecko wyrosło.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Dlaczego wyznaczanie dziecku granic jest tak ważne?>>
Jak wspierać samodzielność dziecka?>>
Wybieramy farby do wnętrz – co trzeba wiedzieć przed zakupem?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2017.09.11 17:22
Warto pomysleć że dziecko szybko rośnie a nie zmieniamy tak często pokoju.. no fakt z łóżeczka wyrasta
188.146.*.* 2016.08.01 12:07
My idziemy za ciosem i oprócz mebli do pokoju malucha kupujemy także meble do salonu. Myślimy nad meblami modułowymi bo są w stanie sporo pomieścić. Przy małym dziecku pakowne meble to sporo ułatwienie.
87.105.*.* 2016.08.01 01:17
Własnie przymierzam się do remontu pokoju mojego małego urwisa. Zastanawiam się tylko jak bardzo mam mu pozwolić wybierać meble itp rzeczy, żeby sie za bardzo nei rozbestwił :P
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.